شکل شناسی :

کرم ساقه خوار، حشرات کامل سوسک شاخک بلندی است با بدنی کشیده به طول ۲۰-۱۸ میلی متر و عرض ۴ میلی متر و به رنگ عمومی سیاه دیده می شود .تخم این سوسک شبیه به کاسه لاک پشت بوده که قسمت صاف آن برروی ساقه درخت چسبیده و از پهلو به نظربیضوی می آید . لارو حشره در موقع خروج از تخم به طول ۲ میلی متر و به رنگ زرد مایل به صورتی است . لارو کامل زرد رنگ و طول آن به ۳۲ میلی متر نیز می رسد .شفیره آن در هفته اول کرمی رنگ و بعداً لکه های سیاه رنگی بر روی محل چشم ها شاخک ها ، نوک بال ها ، و بین مفصل ران و ساق آن پیدا شده و سرانجام در آخرین مرحله شفیرگی بدن سیاه می شود . طول شفیره به اندازه طول حشره کامل است.

کرم ساقه خوار و روش مبارزه با آن

نحوه خسارت  :

کرم ساقه خوارحشره در سال فقط یک نسل دارد و زمستان را به صورت لارو داخل شاخه ها به سر می برد. لاروهای زمستان گذران در طول فصل سرما از هر فرصتی برای تغذیه استفاده کرده و رشد مداوم ولی خفیف دارند . در اوایل بهار وارد مرحله شفیرگی می شود . کرم ساقه خوار دوره شفیرگی حدود ۱۴ روز طول می کشد .حشرات کامل از اواسط خردادماه ظاهر شده و حداکثر تا اواسط تیرماه ادامه دارد به طور کلی خروج حشرات کامل ۲۵ روز به طول می انجامد .

مدت تخم ریزی ۱۳ روز است و  هر حشره ماده ۳۰تا ۷۵ و به طور متوسط ۵۲ عدد تخم می گذارد . معمولا تخم ها روی شاخه های جوان و در زاویه بالایی جوانه ها گذاشته می شود. تخم ها معمولاً به صورت انفرادی گذاشته می شود و بندرت در دسته های ۳-۲ تایی نیز دیده می شود .که پس از ۱۵-۱۰ روز تفریخ شده و لاروها از سطح زیرین تخم خارج و مستقیماً وارد شاخه شده و شروع به تغذیه کرده . پس از طی نیم دایره ای در زیر پوست یک حرکت مارپیچی به طرف بالای شاخه کرده و ۳-۲ سانتی متر در بالای محل تخم ریزی به طرف انتهای سرشاخه پیشروی می کند و اگر درختان را در این موقع از فاصله چند متری نگاه کنیم شاخه های مبتلا به آفت را با پژمرده بودن و کمرنگی برگ های آن ها  از سایر شاخه ها تشخیص می دهیم و اگر دو هفته پس از تفریخ تخم شاخه ها را ملاحظه کنیم به آسانی شاخه های حامل لارو را از شاخه های سالم تشخیص می دهیم .لارو نوزاد در دو هفته اول زندگی فقط در سطح زیری پوست زندگی نموده و کانال ایجاد می کند .از هفته دوم تا چهارم نیز مدتی از زیر پوست و مدتی را نیز از قسمت مرکزی شاخه می خورد .لارو در این مدت از شاخه های جوان سه ماهه عبو رکرده و پس خود را به شاخه های یکسا له و سرانجام ۳-۲ ساله و مسن تر می رساند و با ایجاد کانال های در آن ها موجب مرگ شاخه و درختان می گردد .اگر قطر شاخه یا تنه درخت زیاد باشد ، کرم ساقه خوار به صورت مارپیچ داخل آن حرکت کرده و دالان هایی نزدیک پوست درست می کند که داخل آن ها پر از خاک اره و فضولات سیاه رنگ لارو است .

کرم ساقه خوار و روش مبارزه با آن

۱: استفاده از تله. به این صورت که شما میتوانید دور درخت را با کارتون بپیچانید، این کرم ها به دلیل علاقه شدید به کارتون جذب آنها میشوند سپس شما میتوانیند کارتون ها را جدا کنید و بسوزانید.

۲:  شاخه ای را که کرم داخلش است از حدود ۱۰ سانتی متر پایین تر از محل کرم ببرید. بعد شاخه های بریده شده را جمع آوری کرده و در خارج باغ بسوزانید. دقت کنید که شاخه های بریده شده را درون باغ رها نکنید.

۳:  حمله کرم های ساقه خوار بدلیل رسیدگی نکردن به درختان و ضعیف بودن درختان اتفاق میافتد پس باید از نظر آبیاری و کود دهی درختان را تقویت کنید.

۴:  طی یک دوره برنامه ریزی شده دفعات آبیاری را به هم نزدیکتر کنید و در هر آبیاری مقداری کود اوره پای هر درخت بریزید تا شیره گیاهی زیاد شود و کرمها را توی ساقه ها خفه کند. البته این کار در اوایل سال نتیجه بیشتری خواهد داشت.

۵:  سم‌پاشی با سموم سیستمیک و نفوذی: توجه داشته باشید زمانی سموم سیستمیک اثر می‌کند که لارو در مرحله اولیه زندگی خود باشد.

۶: عوامل بازدارنده طبیعی: تعدادی از زنبورهای خانواده Chalcididae , Torymidae،Ichneumonidae از پارازیت‌های این حشره به شمار می‌روند که Xorides coroyrensis از خانوادهIchneumouidae به عنوان پارازیتوئید لارو بیشتر از بقیه گونه‌ها فعال می‌باشد.

۷:  استفاده از دشمنان طبیعی مانند مورچه‏ها برای از بین بردن تخم‏ها و یا پرندگان برای نابودی لاروها

۸: استفاده از تله نوری برای جمع آوری حشرات. سوسکهای سیاه رنگی که پوست سفت و محکمی دارند احتمالا روی درختها زیاد دیده میشوند و از غروب تا صبح روز بعد زیر نور چراغ برق ها یا هر جا که لامپی روشن باشد زیاد دیده میشوند . باید آنها را جمع بکرده و از بین ببرید و یا داخل نفت یا بنزین بیندازید.

۹: اوایل فصل بهار با استفاده از سرنگ محلول حشره کش اتیون را داخل هر یک از سوراخ هایی که روی تنه درخت است تزریق کنید.

  1. داخل هر سوراخ تنه، نصف قرص آلومینیوم فسفید قرار داده و روی سوراخ را با سیمان بپوشانید. بخارات حاصل از تصعید قرص باعث نابودی آفت خواهد شد.

تذکر: توصیه می شود در مبارزه با کرم ساقه خوار از مدیریت تلفیقی آفت(بکارگیری همزمان چند روش مختلف) استفاده شود.

مقاله چوبهای جنگلی را نز مطالعه کنید

یک پاسخ ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *