انواع و اقسام چوب های جنگلی:

چوب های جنگلی موجود در ایران موسوم به چوبهای جنگلی به دو دسته چوب های داخلی و خارجی تقسیم می شوند :

الف – چوب های داخلی (اصطلاحا چوب های جنگلی)

چوب هایی مانند راش و ملچ و چنار و گردو و افرا و ممرز می باشند که از جنگل های داخلی تهیه می گردند چوبهای جنگلی و بیشترین مصارف آن در ساخت انواع مبلمان و درب و دکور می باشد .

ب- چوب های خارجی

بیشتر چوب های خارجی از چوب درختان نوک سوزنی مثل کاج  وسرو می باشند که عمدتا از روسیه و کشورهای حوزه اسکاندیناوی و اطریش  وارد می شوندکه پس از قطع  به کارخانه حمل می شود و به ابعاد مختلفی برش داده می شوند و به صورت پالت بسته بندی شده و به کشور های مختلف صادر می شود . معمولا زمان قطع درختان و چوب های جنگل در اردیبهشت می باشد و تا شهریور ادامه دارد زیرا در مابقی سال جنگل های روسیه یخبندان است و ادامه کار غیر ممکن می باشد .

۲- توضیحاتی در مورد معروف ترین چوب های صنعتی موجود در بازار

چوب راش

چوب جنگلی راش محکم و نیمه سنگینی می باشد و دارای موج های زیبا بوده و رنگ آن از کرم تا متمایل به قرمز می باشد و بافتی ممقاوم در برابر حشرات و قارچ دارد و بیشترین مصرف آن در ساخت مبلمان و تهیه سه لایی  راش می باشد .

۱-چوب بلوط

چوبی با تنوع رنگ قهوه ای روشن تا قهوه ای  تیره می باشد و دارای بافتی درشت و با دوام و تراکم سنگین و محکم است و در برابر سایش بسیار مقاوم بوده و بهترین چوب برای ساخت پارکت می باشد.
کاربردها: چوب بلوط در گذشته‌ های دور از جمله مهمترین مصالح ساختمانی در اروپای شرقی بوده است. همچنین در گذشته از آن در ساخت کشتی های بازرگانی و جنگی استفاده می شد. در حال حاضر چوب بلوط بهترین انتخاب برای ساخت روکش، مبلمان، کتابخانه، میز و صندلی، اسکله سازی است. همچنین این چوب در واگن سازی، کشتی سازی، تراورس ، تیرهای شبکه مخابراتی، مدل سازی و پارکت به کار گرفته می شود.

ویژگی ها:

فشرده و محکم و نماد قدرت و استقامت است.
چوب بلوط به رنگ قهوه ای روشن تا تیره و درشت بافت می باشد.
در برابر سایش و رطوبت مقاومت زیادی دارد.

یک پاسخ ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *