با توجه به افزایش سرعت تخریب محیط زیست، بسیاری از شرکت های معماری و ساختمانی در جهان به استفاده از مواد سازگار با محیط زیست و به خصوص چوب علاقمند شده اند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، یک هفته قبل کار ساخت یک ساختمان چوبی ده طبقه در استرالیا به پایان رسیده که ۲۵ King نام دارد و بلندترین ساختمان دارای اسکلت چوبی در این کشور محسوب می شود. برای تزئین و زیباسازی این ساختمان از نمای شیشه ای درخشان استفاده شده است.

این ساختمان ده طبقه ۴۵ متر ارتفاع دارد و برای آن کاربرد تجاری در نظر گرفته شده است. سازه چوبی اصلی این ساختمان متشکل از چوب های گلولام و سی ال تی است. ساخت این ساختمان حدود ۱۵ ماه به طول انجامیده و  برای افزایش استحکام آن از ستون های وی شکل استفاده شده است.

فیلیپ ویوویان مدیر شرکت Bates Smart و سازنده این ساختمان می گوید با ساخت چنین ساختمان هایی مردم به طبیعت متصل می شوند

ساختمان چوبی استرالیا و البته محیط زیست نیز کمتر آسیب می بیند. طبقه پایینی این ساختمان به چند کافه و رستوران اختصاص یافته و ۹ طبقه بالا برای کارهای اداری و تجاری مورد استفاده قرار می گیرند.

شرکت سازنده می گوید مصرف انرژی در این ساختمان ۴۶ درصد کاهش می یابد و میزان تصاعد دی اکسید کربن از طریق این ساختمان هم ۷۴ درصد کمتر از ساختمان های مشابه است. یک توسعه دهنده‌ی بزرگ استرالیایی، اخیراً ساخت چیزی را به اتمام رسانده است که ادعا می‌کند بلندترین ساختمان چوبی ویکتوریا هاربور واقع در ملبورن می‌باشد. این ساختمان از جنس چوب‌های چند لایه‌ی CLT ساخته شده است (Cross Laminated Timber). آقای de Rijke می‌افزایند:رای ساخت یک تن فولاد، ۱,۵ تن کربن تولید می‌شود و برای تولید یک تن سیمان، ۱,۱۲۵ تن. با این حال، هیچ کدام از آن‌ها به قدر کافی زیبا و شیک نیستند. یک درخت با چوب الوار برای تولید هر تن چوب، اکسیژن تولید می‌کند و ۱,۴۲ تن کربن را جذب می‌کند. برای درخت‌های الواری هیچ نزولی وجود ندارد زیرا به ازای قطع هر درخت الواری، سه درخت دیگر باید کاشته شود تا متضمن ساخت تجهیزات در آینده باشند.

یک پاسخ ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *