گونه های متفاوتی از انواع درختان در کل جهان وجود دارند ایا می دانید ؟که هر کدام از این گونه ها خصوصیات منحصر به فردی دارند. این خصوصیات متفاوت، بسته به نوع آب و هوای منطقه، نوع خاک، ارتفاع از سطح دریا و نوع پوشش و نوع جنگل هایی که در آن رشد می کنند تفاوت های بسیاری دارند. ایا می دانید؟ این تفاوت ها در سال های مختلف رویش در درخت بر روی خصوصیات چوب بدست آمده تاثیر مستقیمی دارد. ایا می دانید وجود خصوصیات فیزیکی و شیمیایی مختلف باعث ایجاد انواع چوب و ورق های نازک چند لایی می شود که در نقوش چوب، رنگ، بو، بافت چوبی و به طور کلی در کاربردهای آن تفاوت های چشمگیری ایجاد می کند.

گردو

نام فارسی: گردو

نام لاتین: Juglans regia

نام انگلیسی: Walnut tree

نامهای محلی: گردکان, ووز, آقوزبوله, آقوز, آقوز دار, قز, جویز

رویشگاه و مشخصات درخت:

منشاء درخت گردو را آسیای غربی و نواحی هیمالیا نام برده اند و در ایران نیز جنگلهای شمال از آستارا تا گیلداغی و از جلگه ساحل تا ارتفاع ۱۸۰۰ متری از سطح دریا انتشار دارد و همچنین در جنگلهای زاگرس پایه های خود روی آن دیده می شود و پایه های دست کاشت آن در اکثر نقاط معتدل و نیمه سردسیر و سردسیری وجود دارد. ایا می دانید؟.این درخت به ارتفاع ۲۰ متر و قطر آن گاهی به ۳ متر می رسد.

زمان گلدهی: فروردین

زمان رسیدن بذر: شهریور

تعداد بذر در کیلوگرم:۸۰دانه

نحوه ی تکثیر: با بذر

روش تولید نهال: زمینی

سن انتقال نهال از نهالستان: ۱ ساله یا ۲ ساله

اهداف تولید نهال و مناطق کاشت:

این گونه منظور استفاده دو منظوره (میوه و چوب) برای کاشت در مناطق نیمه سردسیری و کوهستانی کشور تولید می گردد و عمدتا برای اجرای طرحهای مشارکت مردمی توسط زارعین کشت می گردد به خاک عمیق مرطوب نیاز دارد و به همین دلیل بیشتر داخل دره ها و مناطق خنک می رویید. فاصله ی کاشت ۶*۶متر کافی است.

نام فارسی:  گیلاس وحشی – آلوکک

نام لاتین: Cerasus avium

نام انگلیسی: Cherry tree

نام های محلیک  گیلاس,  آلوکک,  هلی کک,  هلی کالان, سیاه هلی, هلار, هلی کاک هلدانه, گیله بند

 رویشگاه و مشخصات درخت:

این درخت بسیار زیبا در اروپا, اسیاوایران انتشار دارد.ایا می دانید در کشور ما در جنگلهای شمال از استارا تا گرگان پراکنده است.و تقریبا از پایین بند تا ارتفاع میان بند جنگل بالا می رود و حتی در جامعه ی راشستان به طور پراکنده وجود دارد.ارتفاع درخت به بیش از ۲۰متر وقطر تنه ی ان به بیش از ۵۰ سانتیمتر میرسد.که به صورت نوارهای قطری شکیل از دور قابل تشخیص است که بیشتر به صورت ذخیره گاه جنگلی بشدت حفاظت می گردد و بندرت , مگر در مکانهای خاص , تجدید حیات طبیعی می نماید .

زمان گلدهی: فروردین

زمان رسیدن بذر: خرداد

تعداد بذر در کیلوگرم:۴۵۰۰دانه

نحوه ی تکثیر: با بذر

زمان کاشت: خرداد – تیر

روش تولید نهال: زمینی

سن انتقال نهال از نهالستان: ۱ ساله تا ۳ ساله

اهداف تولید نهال و مناطق کاشت:

نهال این گونه بخاطر زیبایی و نقوش جالب با هدف تولیذ چوب برای احیای عرصه های مخروبه ی جنگلی شمال کشور تولید می گردد.متاستفانه این درخت در حال تهدید می باشد. از این رو ممنوع القطع است و بشدت حفاظت  می گردد .چوب این درخت از گرانترین چوبها بشمار می رود. فاصله ی کاشت ۲.۵ *۲.۵ متر میباشد.

 راهنمای تولید نهال و درختکاری و معرفی تعدادی از درختان و درختچه ها(عسگری-لزرجانی)

 

 

 

یک پاسخ ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *